Rady pro začínající chovatele

Následující informace jsou určeny začínajícím chovatelům, kteří nemají s morčátky vůbec žádnou nebo jen malou zkušenost a potřebují rychle zjistit, jak se postarat o nově přinesené morčátko. Rozhodně nejsou vyčerpávající a pokud se stane, že vás bude zajímat něco, co zde nenajdete, neváhejte nám napsat, rádi poradíme.

Morčátko potřebuje prostor. Pro jedno morčátko je minimální rozměr klece nebo boxu 80X40 cm, ale čím větší tím lepší. Pokud si nemůžete dovolit velkou klec, nahraďte mu prostor možností výběhu po místnosti nebo v zabezpečném výběhu zahrádky. Klec nebo box umístěte na místě, kde na morčátko  nebude přímo svítit sluníčko a zároveň nebude v průvanu.

Jako podestýlka jsou nejčastěji používané hobliny (pozor, ne piliny!). Můžete je kombinovat s dřevěnými peletkami, které dáte pod hobliny, aby lépe sály moč. Někteří chovatelé používají textilní koberečky či jiné druhy podestýlek, ale zkušenosti se různí a v začátku s hoblinami určitě chybu neuděláte a časem sami zjistíte, co vám z hlediska údržby nejvíce vyhovuje. Podestýlku je nutné vyměňovat cca 1x týdně.

Základem stravy morčete je SENO! Seno by měli mít neustále k dispozici, stejně jako čerstvou vodu v napáječce připevněné v ubikaci. V přiměřeném množství by mělo dostávat nejlépe kořenovou zeleninu a sem tam kousek ovoce na přilepšenou. Směsi obilnin a barevných pamlsků nejsou pro morčátka vůbec vhodné. Morčátka nekrmte ani pečivem!

Morčátka jsou společenští tvorové. Samota jim nesvědčí. I když se jim budete maximálně věnovat, morčecího společníka jim nemůžete nahradit. Pořiďte si dvě morčátka stejného pohlaví. Obecně se asi lépe snesou samičky, ale v konečném důsledku záleží na povaze zvířátek a pokud na sebe budou zvyklí od malička, neměl by být problém ani u dvou samečků. Pokud už máte doma starší morčátko, pořiďte k němu mimčo po odstavu, přijme ho lépe než dospělého jedince.

Berte je do rukou co nejčastěji. Pokud jim klec umístíte v místnosti, kde se během dne pohybujete, zvyknou si rychleji i na ruch a běžný provoz domácnosti. Jinak jsou většinou stejně plašánci a i když budete mít pocit, že jsou ochočená, může se stát, že ve výběhu je budete nahánět :-D